Istnieją różne sposoby, w jakie depresja wpływa na członków rodziny

Consu Logistics > healthblog > Istnieją różne sposoby, w jakie depresja wpływa na członków rodziny

Istnieją różne sposoby, w jakie depresja wpływa na członków rodziny

Kiedy czujesz się przygnębiony, sporządzenie listy rzeczy, za które jesteś wdzięczny, może pomóc Ci poczuć się lepiej i spojrzeć na sprawy z właściwej perspektywy. Zrób listę wszystkiego, co cię uszczęśliwia i sięgaj po nią w chwilach zmagań. Jest to wskazówka, z której korzystają psychologowie pozytywni , ponieważ wierzą, że kultywowanie postawy wdzięczności może pomóc w walce z negatywnymi rzeczami, które pojawiają się na naszej drodze.

Przeciwdziałaj wszelkim negatywnym samorozwojom lub wzorcom myślenia

Jeśli rodzic ma do ciebie wiele negatywnych opinii, może to dostać się do twojej głowy i może się okazać, że uwierzysz w negatywne rzeczy na swój temat. Mogą wkraść się negatywne myśli lub mówienie do siebie. Kiedy tak się dzieje, ważne jest, aby każdą negatywną myśl o sobie zakwestionować trzema pozytywnymi myślami. Zadaj sobie pytanie: „Jak realistyczne są negatywne myśli?” i „Co by było, gdyby sytuacja została odwrócona i pozytywne wnioski były prawdziwe?” Następnie zastanów się, jaki jest najbardziej realistyczny scenariusz. Pomoże to powstrzymać negatywne myśli i zachować poczucie własnej wartości.

Co zrobić, jeśli zdasz sobie sprawę, że jesteś toksycznym rodzicem

Jeśli widzisz jakiekolwiek sygnały ostrzegawcze bycia toksycznym rodzicem, pierwszy krok w kierunku uzyskania pomocy i zmiany został już wykonany. Wiele toksycznych cech osobowości lub zachowań rozwija się z czasem z powodu rzeczy, które wydarzyły się w naszym życiu osobistym, począwszy od czasów, gdy byliśmy dziećmi. Mogą one przekształcić się w toksyczne zachowania, które mogą być trudne do kontrolowania. Jeśli uważasz, że twoje działania, słowa lub zachowania były szkodliwe dla twoich dzieci, ważne jest, aby z nimi o tym porozmawiać. Powiedz im, co Twoim zdaniem zrobiłeś źle i przeproś. Ważne jest również wybaczenie sobie swoich przeszłych zachowań. Pomoc licencjonowanego terapeuty małżeńskiego i rodzinnego może być konieczna, aby pomóc ci ograniczyć twoje zachowania i stworzyć zdrowe środowisko domowe dla ciebie i twoich dzieci. Jeśli w twoim domu dochodzi do nadużyć, ważne jest, aby natychmiast szukać pomocy.

Żaden człowiek na ziemi nie jest doskonały i wszyscy mamy chwile, w których robimy lub mówimy rzeczy, których żałujemy. Wzięcie odpowiedzialności za nasze błędy, ustanowienie zdrowych granic i mówienie innym, kiedy zrobili coś, co nas skrzywdziło, to pierwszy krok w kierunku poprawy sytuacji. Poszukaj pomocy i wsparcia, jeśli rodzice krzywdzą cię w jakikolwiek sposób lub jeśli jesteś rodzicem, który zachowuje się toksycznie w stosunku do swoich dzieci. Przyznanie się do swoich błędów i szukanie pomocy i przebaczenia to pierwszy krok do wyzdrowienia.

Życie z depresją lub posiadanie członka rodziny, który ma depresję, nie jest łatwe. Istnieją różne sposoby, w jakie depresja wpływa na członków rodziny. Czynniki te różnią się w zależności od indywidualnej dynamiki rodziny, a także roli, jaką osoba z depresją odgrywa w rodzinie.

Kluczowe dania na wynos:

 • Depresja może zmienić sposób funkcjonowania człowieka.
 • Jeśli osoba z depresją zaczyna zachowywać się inaczej w stosunku do ciebie, nie jest to sprawa osobista. Po prostu cierpią wewnętrznie, co może powodować ich społeczną izolację lub odpychanie innych.
 • Depresja może stać się śmiertelna w najgorszym przypadku, dlatego ważne jest, aby szukać pomocy dla bliskiej osoby i/lub dla siebie, jeśli objawy te utrzymują się.
 • Objawy depresji powinny być powodem do niepokoju, jeśli stają się skrajne lub utrzymują się przez dłuższy czas.

Kiedy członek rodziny zaczyna doświadczać objawów zaburzeń nastroju (lub zaburzeń zdrowia psychicznego), takich jak depresja, może to powodować poczucie straty wśród członków rodziny — tak jak w przypadku opłakiwania utraty ukochanej osoby, którą kiedyś znali . Depresja może mieć dalekosiężny wpływ na nastrój, osobowość, poziom zainteresowań społecznych i osobistych, wyniki w pracy lub szkole, nawyki żywieniowe i sen oraz wiele innych. Może to spowodować, że członkowie rodziny nie będą już czuć się blisko lub związani z ukochaną osobą, ponieważ osoby z depresją często izolują się lub odpychają najbliższych.

Rozpoznawanie oznak depresji

Czasami, gdy członkowie rodziny są blisko, mogą być ślepi na oznaki i objawy depresji. Nie zdają sobie sprawy ze zmian, które postrzegają u swoich bliskich jako oznaki problemów ze zdrowiem psychicznym. W rezultacie członkowie rodziny często czują, że mogli zrobić coś złego lub że dana osoba reaguje na coś, co wydarzyło się w ich życiu. Podczas gdy depresja z pewnością może podążać za wydarzeniami i okolicznościami życiowymi, uporczywe oznaki i objawy depresji powinny być powodem do niepokoju. Jeszcze ważniejsze jest podjęcie działań, jeśli objawy nie ustępują lub wielokrotnie się powtarzają.

Istnieją różne rodzaje depresji, a ich kryteria diagnostyczne różnią się w zależności od rodzaju, czasu trwania i objawów. Na przykład, gdy osoba traci ukochaną osobę lub zrywa z kimś ważnym, sytuacje te mogą powodować objawy depresji , ale jest to całkowicie normalne. Jest to często diagnozowane jako zaburzenie adaptacyjne . W tym okresie osoba uczy się ponownie kierować życiem po tym, jak nauczyła się przezwyciężać znaczące zdenerwowanie lub stratę.

Jednak objawy depresji związane z zaburzeniami adaptacyjnymi zwykle ustępują po trzech miesiącach. Tak więc, jeśli członek twojej rodziny doświadcza smutku i niepokoju przez dłuższy czas, powinno to być powodem do niepokoju. Brak równowagi neuroprzekaźników, substancji chemicznych w mózgu i jelitach odpowiedzialnych za nasze nastroje, nie jest przyczyną każdego przypadku. Niemniej jednak nadal ważne jest, aby szukać profesjonalnej opieki, jeśli objawy nie ustąpią. Są chwile, kiedy te problemy są również zakorzenione w schorzeniach, dlatego zawsze ważne jest, aby zobaczyć się z lekarzem pierwszego kontaktu, terapeutą i psychiatrą w tandemie, aby wykluczyć wszelkie schorzenia.

Życie z członkiem rodziny z depresją

Życie z członkiem rodziny z depresją, czy to rodzicem, rodzeństwem czy potomstwem, może być stresujące, wyczerpujące i niestabilne dla wszystkich zaangażowanych. W zależności od nasilenia objawów osoba może stać się niezdolna do wykonywania codziennych czynności. Mogą wymagać wsparcia rodziny i przyjaciół lub opiekuna. Mogą również wymagać kilku spotkań z terapeutą, psychiatrą i lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej każdego miesiąca.

Początkowo różne leki mogą być przepisywane osobie z depresją. Ponieważ ludzie różnie reagują na leki, znalezienie odpowiedniej kombinacji może zająć trochę czasu. W rzeczywistości nawet u 30% osób z depresją leki przeciwdepresyjne nie łagodzą objawów. Wiele osób z depresją przyjmuje różne rodzaje leków przeciwdepresyjnych, zanim znajdzie taki, który działa bez ostrych skutków ubocznych. Może to być frustrujące dla osoby i jej rodziny. Jednak według badań najskuteczniejszym sposobem na złagodzenie objawów jest połączenie leków i terapii.

Stres związany z posiadaniem członka rodziny z depresją

Depresja to zaburzenie zdrowia psychicznego, które może zagrozić życiu bliskiej osoby. Niestety, nie każdy może wznieść się ponad swoje objawy i ponownie znaleźć radość. Kiedy depresja jest najgorsza, może spowodować, że ktoś straci chęć do życia i doprowadzi do myśli lub działań samobójczych w celu zakończenia ciągłego cierpienia. Może to powodować stres i niepokój w ich rodzinie. Dość często zdarza się, że osoby z depresją zmagają się z brakiem apetytu i snu, gdy depresja jest melancholijna, lub mogą przejadać się i zaspać, jeśli jest to nietypowe. Nawet codzienne wstawanie z łóżka może być wyzwaniem. Depresja może sprawić, że najprostsze zadania, takie jak dbanie o siebie i higiena, będą dla osoby bardzo zniechęcające. Mogą mieć trudności ze sprzątaniem po sobie lub wykonywaniem prac domowych. Nakłada to również większą odpowiedzialność na członków rodziny. Istnieje również związek między objawami depresji a używaniem i nadużywaniem substancji. Często jest to próba samoleczenia, aby poczuć się lepiej. Niestety, może to powodować brak równowagi w neuroprzekaźnikach i zaostrzać objawy depresji. Kiedy tak się dzieje, może to wywołać wiele strachu i niepokoju u członków rodziny, ponieważ mogą oni nie wiedzieć, co dzieje się z ich bliskimi.

Kiedy rodziny próbują pomóc

Nie wszyscy rozumieją depresję lub wiedzą, jakie to uczucie, więc mogą mieć trudności ze zrozumieniem, co dzieje się z ich bliskimi. Mogą się bardzo starać, by pocieszyć ukochaną osobę, ale jeśli to zawiedzie, mogą się zniechęcić i poczuć się pokonani. Niektórzy mogą osobiście odbierać zmiany w zachowaniu ukochanej osoby i mogą czuć się tak, jakby również potrzebowali wsparcia w tym, przez co przechodzą. To jest uzasadniona obawa. Wielu członków rodzin osób doświadczających zaburzeń psychicznych szuka terapii lub wsparcia, aby pomóc im przezwyciężyć trudności związane z posiadaniem członka rodziny z depresją. Organizacje takie jak National Alliance on Mental Illness ( NAMI ) zajmują się edukacją i wspieraniem osób z zaburzeniami zdrowia psychicznego oraz członków ich rodzin.

Czy depresja jest zaraźliwa?

Chociaż depresja nie przenosi się z jednej osoby na drugą, tak jak grypa, osoba z objawami depresji może nieumyślnie obniżyć nastrój otaczających ją osób. To nie jest ich wina. Naukowcy odkryli korelację między depresją a genetyką. Dlatego istnieje zwiększone prawdopodobieństwo depresji, jeśli inni członkowie rodziny mają historię zaburzeń zdrowia psychicznego. Inne czynniki mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia depresji, takie jak:

 • Zastraszanie.
 • Nadużywać.
 • Zaniedbanie.
 • Zła dieta.
 • Brak doświadczenia.
 • Pogoda — dla przypadków sezonowych zaburzeń afektywnych (SAD).
 • Uraz przywiązania z dzieciństwa.
 • Utrata ukochanej osoby.
 • Jakiekolwiek traumatyczne przeżycie.
 • Fizyczna strata lub stan zdrowia.
 • Używanie lub nadużywanie substancji.
 • Brak odporności.

Jeśli ty lub ktoś z twojej rodziny ma lub może doświadczać objawów depresji, ważne jest, aby natychmiast szukać pomocy . Dostępnych jest wiele zasobów, a wiele z nich kosztuje niewiele lub jest bezpłatnych dla tych, którzy potrzebują pomocy finansowej w celu zwalczania objawów. Depresja to nie wyrok śmierci. Powrót do zdrowia lub remisja jest możliwa, a im szybciej zwrócisz się o pomoc, tym szybciej możesz doświadczyć światła na końcu tunelu.

Na szczęście nie ma żadnych negatywnych skutków zdrowotnych wynikających z braku seksu.

Contents

Related Posts